Počet výsledků: 69

Otevřít filtraci

Vrozený znamená „existující při narození“ (a obvykle ještě před ním). Tento výraz označuje onemocnění, poruchy či jiné stavy, které jsou přítomny při narození, bez ohledu na jejich příčinu. Například vrozené zakřivení penisu je zakřivení penisu, které je přítomno již od narození. Opakem vrozeného je získaný. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vrozený, vrozená apod.

Získaný v souvislosti s lékařstvím znamená „druhotně vzniklý“ nebo „nevrozený“. Například získané zakřivení penisu je zakřivení penisu, které se rozvíjí v průběhu života. Opakem získaného je vrozený. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz získaný, získaná apod.

Porušená glukózová tolerance, porucha glukózové tolerance neboli IGT (zkratka pochází z anglického názvu impaired glucose tolerance) znamená, že hladina glukózy v krvi (glykemie) je vyšší než normální hodnota, ale ne natolik, aby byla splněna diagnostická kritéria diabetu mellitu. Při poruše glukózové tolerance nicméně hrozí mnohem vyšší riziko vzniku cukrovky a srdečně-cévních onemocnění. Účinnou léčbou porušené glukózové tolerance lze předejít vzniku diabetu i snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zcela zásadní význam pro léčbu IGT má zdravá a vyvážená strava. Mezi další způsoby, jak snížit zdravotní rizika, patří snížení hmotnosti (pokud má člověk nadváhu, a také pravidelná pohybová aktivita.

Vrozené zakřivení penisu je zakřivení penisu, které je přítomno již od narození. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu penisu, která se vyskytuje mnohem vzácněji než získané zakřivení penisu. Nesprávný vývoj může vést buď k nerovnoměrnému utváření erektilní tkáně penisu nebo k tomu, že močová trubice zůstane příliš krátká. V obou případech je penis zakřivený. Viz také vrozený, zakřivení penisu, získané zakřivení penisu.

Vrozená noha kososvislá je jiný název pro koňskou nohu.

Vrozené vývojové vady vznikají v důsledku genetických poruch nebo působení vnějších vlivů během těhotenství. Mezi vnější vlivy se řadí zejména: onemocnění matky – zvláště pak virovými onemocněními, jako jsou např. zarděnky nebo příušnice, nebo i jinými nemocemi, jako je např. toxoplazmóza, nedostatek vitaminů, teratogenní látky – například vedlejší účinky léků, konzumace alkoholu, užívání drog, škodlivé fyzikální vlivy – například rentgenové a jiné ionizující záření. Závažnost vrozených vývojových vad se pohybuje od relativně snadno léčitelných (např. koňská noha) přes závažné (např. Treacher Collinsův syndrom) až po ty, které nejsou slučitelné se životem (např. pokud chybí nějaký životně důležitý orgán). Viz také vrozený, genetická porucha, vrozené srdeční vady.

Vrozené metabolické vady je jiný název pro dědičné metabolické poruchy. Viz také vrozený, metabolismus.

Vrozené srdeční vady se řadí mezi nejčastější vrozené vývojové vady novorozenců. Z 1000 dětí bývá těmito vadami postiženo 7 až 10. Některé z nich bývají zjištěny již během prenatálního vývoje, jiné až po narození. Závažnost zdravotního postižení způsobeného vrozenými srdečními vadami závisí na formě a závažnosti samotného defektu. Celkové vyhlídky na vyléčení jsou nicméně dobré: i lidé s operovanými srdečními vadami obvykle mívají vysokou kvalitu života. Rozlišujeme tři velké skupiny vrozených srdečních vad: Vrozené srdeční vady bez zkratu: stenóza plicní chlopně, stenóza aortální chlopně, koarktace aorty, apod. Vrozené srdeční vady s levopravým zkratem: defekt síňového septa, defekt komorového septa, otevřená Botallova dučej, defekt atrioventrikulárního septa, apod. Komplexní srdeční vady: transpozice velkých tepen, syndrom hypoplastického levého srdce, Fallotova tetralogie, apod. Viz také vrozený, vrozené vývojové vady.

Vrozená imunita neboli nespecifická imunita je typ imunity, která je přítomna již při narození. Jinými slovy, tělo se ji nemusí „učit“ (na rozdíl od získané imunity). Vrozená imunita tedy poskytuje okamžitou imunitní reakci na choroboplodné zárodky (patogeny). Jednotlivé složky vrozené imunity se však ke všem patogenům chovají v podstatě stejně. Složky vrozené imunity rozpoznávají pouze omezený počet antigenů (cizorodých látek); tyto antigeny jsou však přítomny na mnoha různých patogenech. Vrozená imunita (na rozdíl od získané imunity) nemá žádnou „paměť“: to znamená, že si nepamatuje konkrétní antigeny a neposkytuje trvalou ochranu před případnou infekcí v budoucnu. Na vrozené imunitě se podílejí: bílé krvinky – konkrétně monocyty (z nichž vznikají makrofágy), neutrofily, eozinofily, bazofily a NK buňky; ostatní složky – mastocyty, komplementový systém a cytokiny. Viz také vrozený, imunita, získaná imunita.

Vrozená syfilis je syfilis, která postihuje novorozence. Toto onemocnění je důsledkem intrauterinní infekce, tj. infekce plodu v době nitroděložního vývoje. Bakterie Treponema pallidum pohybující se v průběhu časné syfilis (až do 4 let po infekci!) v krvi těhotné přestupují již od konce prvního trimestru do pupečníkové krve plodu. Postižení kolísá od fatálních projevů (tj. těch, které vedou ke smrti v děloze nebo porodu mrtvého dítěte) až po pomalý rozvoj nespecifických příznaků v prvních měsících života novorozence. Pokud jsou projevy lehké, mohou být často přehlédnuty; přesto jsou vysoce infekční. Následky těžké neléčené nitroděložní infekce jsou sedlovitý nos, tzv. Hutchinsonova triáda (zjednodušeně řečeno slepota, hluchota a deformované zuby), postižení kostí (dlouhých i lebečních), Parrotovy jizvy na kůži okolo úst. Pozdní projevy se typicky objevují po 2. roce života dítěte. Viz také vrozený, syfilis, získaná syfilis.

Zobrazeno 1 až 10 z 69

Počet výsledků